Staonův svět - Panenský Týnec - 30. září 2006

A je to opět tady. Sezóna výletů opět po prázdninách začíná. Namasírujte svaly na nohou ztuhlé po letním válení se a vyražte ven. Dneska pro začátek jen krátká vycházka.

Panenský Týnec se nachází kousek před Louny na severovýchodním okraji Džbánu. Od 13. století zde stával klášter klarisek, po němž má obec jméno. Zajímavé ovšem je, že klášterní kostel nikdy nebyl dostaven – stavbu nejdříve přerušily husitské války a podruhé Bílá hora. Klášter tedy zůstal impozantním torzem, které je, údajně, zdaleka viditelné.

Zřícenina jitřila romantickou fantazii lidí od jakživa. Velmi oblíbená byla v dobách Václava Beneše Třebízského, který do okolí Panenského Týnce umístil většinu svých historických románů a přilákal sem tak spoustu svých obdivovatelů. V současné době se na Panenský Týnec poněkud pozapomnělo, což mimo jiné naznačuje i fakt, že zde je 1, slovy jedna, turistická značka :)

Informace přebrané z knihy Kam značky nevedou od Ivany Mudrové.

Plánovaná trasa

Trasa není nijak dlouhá a náročná. Začíná v Panenském Týnci, kde jako kulturní vložku navštívíme torzo kláštera. Následně se po oné zmiňované turistické značce vydáme na Žerotín. Za ním značku opustíme do lesa Džbánu. Okruhem kolem Zichovecké hájovny a Bílichovským údolím se vrátíme spět na značku u Bílichova a po ní se vrátíme zpět do Panenského Týnce.

obrazek

Délka trasy je do 15 kilometrů a terén není nijak náročný. Trasa je na mapě Lounsko a Džbán (číslo 11).

Doprava

Odjíždí se v 8.45 autobusem z Hradčanské. Sraz na Hradčanské v horním vestibulu v 8.30. Do Týnce bychom měli dorazit v 9.41. Cena na osobu do 50 korun (podle IDOSu).

Cestovatelé autem by měli do Týnce dorazit do třičtvrtě na deset, aby autobusáky nezdržovali :) Autem se jede z Kulaťáku po Evropské směrem na letiště a na Dlouhé míli se zabočí směrem na Slaný po R7. Slaný se potom objede po obchvatu z jihu a pokračuje po hlavní směrem na Louny. Panenský Týnec je přímo na hlavní, jenom se z ní před Týncem musí sjet.

Cesta zpět buď autobusem v 15.19 z Týnce (v Praze v 15.55), nebo v 16.20 (v Praze v 16.56).

Co s sebou?

Jako vždy, peníze, svačinu a pití, pro jistotu pláštěnku, počasí jsem neobjednal.

Tak a to by bylo vše. Budu se těšit.

Staon | 28.9.2006 Čt 16:21 | <<< trvalý odkaz >>> | tisk | 0 komentářů

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Kolik je 3 x 5?
Odpověd: 237 nevím, ale násobení na reálných číslech tvoří komutativní grupu.

Autor vzhledu: Staon. Stránky jsou postaveny na redakčním systému RS2 (verze RC2).