Staonův svět - Den poté

Tak jsem dneska konečně na HBO shlédl Den poté. A musím konstatovat, že větší stupiditu jsem od Dne nezávislosti neviděl…

Autoři prý údajně použili skutečné vědecké teorie o globálním oteplování. Jsem ochoten uvěřit, že si něco od meteorologů vypůjčili, ale to je asi tak všechno. Výsledkem je nakonec taková slátanina, že heroické drama se změní na crazy komedii, u které jsem doslova řval smíchy.

Na začátku se valí ohromná vlna na New York. Je to Amerika, proto se musí přehnat přes Sochu Svobody, které dosahuje kousek pod krk. Socha má s podstavcem na výšku 93 metrů. Tzn. výška vlny byla asi tak 60 metrů. Pamatujete jakou škodu udělala 6 metrová vlna tsunami v Thajsku? Co by asi zbylo z New Yorku pod takovouhle vlnou? Ale jak je vidět ve filmu dále, Američané staví zázračné budovy :))

O kousek dál ve filmu je celý New York 10 metrů pod vodou a hlavní hrdinové se uchýlí do vyššího patra veřejné knihovny. Ale světe div se, pevné linky stále fungují a mohou bez problémů zatelefonovat rodičům, aby si mohli říct, jak se mají rádi a urovnat nesrovnalosti ve vztazích. Vypadá to, že Američané v New Yorku mají vodotěsné telefonní rozvody a ústředny.

O chvíli později před knihovnu dopluje velká zaoceánská ruská loď. Prostě jen tak bez jakéhokoliv řízení projede pár kilometrů rovnou ulicí jak nůž máslem a jako zázrakem se zastaví přímo před knihovnou. Samozřejmě proto aby ji hlavní hrdinové mohli později použít.

Když si hlavní hrdina zatelefonuje otci, který je klimatolog a zkušený polárník, dostane od něho informace, že se blíží strašná zima, že mají zůstat v budově a dělat si oheň. Tedy si místo nějaké malé místnosti, kam se nacpou a uprostřed si udělají oheň, najdou ohromnou ratejnu, kterou by vytopit koksem trvalo dva týdny. A co je nejlepší. Myslíte, že na topení rozštípali stovky metrů polic a jiného nábytku, kterého ve veřejné knihovně byla spousta? Ne, pálili knížky! Jedna knížka má v ohni životnost odhadem tak pět minut a výhřevnost nula celá nula nic. Že neměli sekeru? Jsme v Americe, požární sekera je na každém rohu.

Samozřejmě, mravnost amerických filmů nadevše. Takže hlavní hrdinové si nesesednou dohromady, aby zcela využili tělesné teplo, ale každý si pod tenkou dekou sedí o samotě, zahřívaný jen ohněm z knížek v místnosti se stropem vysoko 5 metrů.

Po nějaké době začne mrznout a voda se postupně mění v ledovou plochu. Ať mi nikdo neříká, že by konstrukce všech mrakodrapů na Manhattanu vydržela tak ohromný tlak ledu. Ale asi jsou to opravdu zázračné budovy, nespadla ani jedna.

Už jste někdy viděli utíkat někoho před mrazem? Nad New York se přesune oko uragánu a teplota skokem klesne o třicet, čtyřicet stupňů. Lidé umrzají během několika sekund a mění se na šedivou zmrzlou sochu. Ale hlavní hrdinové utíkají. Neúprosný led je dohání, ale vždy je malý kousíček pozadu. Asi mrazu nestačí plíce.

Podle grafiků filmu stejně elegantně šednou budovy a mění se v promrzlou zkřehlou konstrukci. Ale pozor, jsme v zemi zázraků! Stále se žádný mrakodrap nehroutí. A nejen to. V závěru filmu na jejich střechách přistávají vrtulníky!

Další úžasný okamžik filmu je k vidění, když jeden z hrdinů dorazí ke zcela zmrzlým dveřím. Uchopí kliku a místo, aby mu zůstala v ruce a dveře se rozpadly na spousty malých kousíčků, mechanismus zámku pracuje jak hodinky a bez jakýchkoliv problémů se otevřou!

Závěrem jsem rád, že jsem před dvěma lety nenašel čas jit na toto superdílo do kina. Obávám se, že kdybych se u tohoto drasťáku chechtal, tak jako dnes doma, asi by pro mě poslali hodné pány v bílých pláštích…

Staon | 28.2.2007 St 22:51 | <<< trvalý odkaz >>> | tisk | 2 komentáře

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu

[1] reaguj
Tiboh 2.3.2007 Pá 23:58

No ja jsem tehdy neodolal a sel do kina, snad dokonce temer na premieru :o) Ale jako omluva budiz, ze v tu dobu jsem v kine pracoval a chodil jsem vlastne na vsechno :o) A nazor mam podobnej, je to naprosta pakarna, ktera stoji tak za zasmani…

[2] reaguj
Staon mejl web 3.3.2007 So 17:23

[1] Tiboh : To jsem rád, že nemám sám příliš extrémní názor :))

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Kolik je 3 x 5?
Odpověd: nevím, ale násobení na reálných číslech tvoří komutativní grupu. 237

Autor vzhledu: Staon. Stránky jsou postaveny na redakčním systému RS2 (verze RC2).