Staonův svět - Peruc - 21. října 2007

Do kraje Keltů, osudného setkání Oldřicha a Boženy a možná i na Hazmburk povede naše cesta tentokrát na novém výletě.

Nejdříve navštívíme největší český menhir známý jako Kamenný muž nebo Zkamenělý pastýř. Je vysoký asi 3 a půl metru, tvořený rezavým železitým pískovcem a váží asi 5 tun. Údajně kolem sebe ještě míval kruh menších kamenů – proto lidem připomínal pasáka obklopeného stádem ovcí.

Podle místní pověsti se Kamenný muž každým rokem posune směrem ke vsi o zrnko písku. A až dojde ke kostelu, nastane konec světa. Uff, ještě že to má pořád flák cesty…

Dalším cílem naší cesty bude Peruc. Zde podle Hájka z Libočan, jak uvedl ve své kronice z roku 1541, se setkal přemyslovský kníže Oldřich se selkou Boženou, kterou přistihl poněkud odhalenou jak pere prádlo. Polonahá děva knížete okouzlila natolik, že ji po čase pojal za ženu a z jejich svazku se zrodil Oldřichův jediný syn kníže Břetislav.

Ve vesnici se nachází Boženina studánka, kde podle legendy k setkání došlo. Dále Oldřichův dub, který patří k nejstarším stromům na našem území a jehož stáří se odhaduje na 1000 let, tedy teoreticky může Oldřicha s Boženou pamatovat. Škoda že neumí mluvit, moc bych chtěl vědět, jak to bylo ve skutečnosti…

Posledním cílem, pokud na něj zbude čas, je zřícenina hradu Házmburk, která se tyčí jako široko-daleko viditelná dominanta na čedičovém masivu kopce Klapý na sever od Libochovic.

Plánovaná trasa

Ráno nás vlak vysadí v obci Klobuky, odkud se vydáme po silnici na Telce. Po několika stech metrech bychom po pravé straně měli spatřit impozantní siluetu Kamenného muže, ke kterému odbočíme.

Následně přes obec Telce dojdeme do Peruce, kde půjdeme kolem Boženiny studánky a Oldřichova dubu, a pak na sever do lesa na Krásnou vyhlídku, Chrastín a Horky. Podle mapy má být ve svahu nad Horkou zřícenina hradu Šebín, kterou se můžeme také pokusit najít.

Dále cesta vede poměrně přímě až do Libochovic. Odtud, pokud bude ještě čas, uděláme šestikilometrovou odbočku na Házmburk. Pokud nebude (což je pravděpodobnější) sedneme na vlak domu.

Trasa je vyznačena na následující mapce:

obrazek

Trasa z Klobuk do Libochovic je dlouhá asi 20 kilometrů, případná odbočka na Házmburk má asi dalších 6 kilometrů navíc. Terén je celkově nenáročný, žádné velké stoupáky a jiná příkoří.

Doprava a časy

Odjezd je tentokrát relativně příznivý v 7.40 z Masarykova nádraží a s přestupem v Kralupech bychom měli do Klobuk dojet v 9.26. Zákaznické jízdné je podle IDOSu 69,– korun, na skupinovku bychom to mohli stáhnout tak na 60, pokud nás pojede dost. Sraz je v 7.25 (Zahrádka v 7.10) u cedule s odjezdy v hlavní hale.

Zpátky z Libochovic jede několik vlaků s přestupem v Lovosicích, nejpravděpodobnější je asi vlak v 17.19, kterým bychom se měli vrátit do Prahy krátce po sedmé. Lístek zpět by měl stát kolem 80,– korun, pokud nás pojede dost, tak i méně.

Přihlášky a další organizační detaily

Kdo chce jet, nechť mi dá vědět – SMS, email, komentář pod článkem, případně možnost „Napište mi“ v levém navigačním menu.

S sebou si vemte oblečení a obutí odpovídající konci října, peníze, svačinu a pití. Samozřejmě také pláštěnku nebo nepromokavou bundu. Času tentokráte nebude nazbyt, takže hospodu navštívíme nejdříve v Libochovicích, a to ještě pouze pokud bude dost času, než nám pojede vlak.

Staon | 9.10.2007 Út 21:48 | <<< trvalý odkaz >>> | tisk | 0 komentářů

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Kolik je 3 x 5?
Odpověd: nevím, ale násobení na reálných číslech tvoří komutativní grupu. 237

Autor vzhledu: Staon. Stránky jsou postaveny na redakčním systému RS2 (verze RC2).