Staonův svět - Fabiánův kraj - Plešivec **Update**

Návrh dalšího výletu. Dnes pro širokou veřejnost – všichni kamarádi, známí, pravidelní i nepravidelní čtenáři mého blogu jsou zváni. Upřesnění

Konečný termín a čas odjezdu

Termín jsem nakonec stanovil na sobotu 12.11.2005. Odjezd je autobusem v 8.45 z Knížecí. Sraz je v 8.30 (Zahrádka v 8.10) v horním vestibulu metra Anděl, výstup směrem na Knížecí. Lístek na autobus je podle IDOSu 50,– korun.

Fabián

Na tomto výletě se vydáme do kraje plného kouzel a tajemství – střední Brdy nad Hostomicemi kolem vrchu Plešivec. Vypráví se, že tento kraj je sídlem dobrého ducha Brd Fabiána.

Podle pověsti na temeni Velké Baby stával hrad, do kterého si jeho pán, rytíř Fabián, přivedl ženu. Ale brzo po svatbě se v lesích pod hradem usídlila čarodějka, bývalá Fabiánova milenka, která se mu přišla pomstít. Jedné bouřlivé noci si zavolala na pomoc síly pekla a zlý úmysl se jí podařil. Hrad na Babě zmizel i se všemi obyvateli. Fabiánova mladá žena byla proměněna v bylinu zeměžluč a sám Fabián se stal duchem, zakletým do těchto lesů. Čarodějka chtěla proměnit rytíře v ducha zlého, který by škodil každému tvoru na potkání. Čáry však nedokázaly zlomit Fabiánovo dobré srdce, a tak rytíř zůstal dobrákem i v zakletí. Lidem neubližoval, jen když byl dobře naladěn, tu a tam je poškádlil. Avšak častěji než dobrá nálada přicházely na zakletého Fabiána chvíle smutku a stesku. Tehdy slyšeli lidé z lesů jeho táhlé smutné houkání, které mu vysloužilo druhé jméno Hejkal.

Jan Čáka: Toulání po Brdech

Z hradu však Fabiánovi něco zůstalo. Na Velké Babě se nachází skála, která se nazývá Fabiánovo lože a podle pověsti zde Fabián odpočívá. Na temeni Plešivce se také nachází místo nazývané Fabiánova zahrádka, kde údajně Fabián pěstuje lidským očím neviditelné bylinky, kterými léčí chudé.

Kousek od Velké Baby se nachází kopec Kuchyňka. Nikde jsem se nedočetl, jestli má něco společného s Fabiánem, ale já jsem od jakživa přesvědčený, že ano. Koneckonců i zakletý duch musí něco jíst, ne? Proto tam choďte velmi potichu a opatrně, ať Fabiána nerušíte při jídle.

Fabián se nedává lidem příliš vidět. Nejčastěji mívá podobu zdatného myslivce s kloboukem ozdobeným kytkou z kapradě, jeřabinou či lesními bylinami. A tak také bývalo možné Fabiána spatřit v podbrdí – jako malou figurku myslivce s dýmkou vyrobenou převážně ze smrkových šišek. Třeba budeme mít na výletě štěstí a Fabiána spatříme.

Jen ještě jedna důležitá věc. Nikdy se nepokoušejte houkat v lese jako Fabián. Nemá to rád a dokáže se pořádně rozčílit. A to by nebylo dobře, Fabián umí přivolat vichr a bouři a ovládá další spoustu čár.

Plánované trasy

Tento výlet plánuji i pro některé moje méně chodící kamarády. Proto jsem navrhl tři trasy v různé délce, jedna dokonce tak, aby se na ni dalo dojet autem.

obrazek

Na mapce jsou vyznačeny všechny tři trasy. Červenou barvou je hlavní Trasa A, modrou kratší Trasa B a žlutou Trasa C. Všechny tři trasy se v hlavní části kolem Plešivce překrývají. Bod srazu všech tří tras je u Smaragdového jezírka pod Plešivcem.

Trasa A

Trasa A začíná na nádraží v Lochovicích. Odtud kousek po červené značce a dále po žluté značce přes Lhotku dorazíme na Smaragdové jezírko. Zde bychom se měli srazit s účastníky jdoucími po Trase C. Až dorazí, tak se vydáme do kopce přes Fabiánovu zahrádku na Plešivec. Odtud je krásný výhled (doufám, že bude počasí). Z Plešivce se po červené značce vydáme směrem na Křižatky, cestou bychom měli ještě potkat Plešivecký viklan (popravdě jsem nikdy nepochopil, proč se tomu říká viklan – je to takový kámen na jiném kameni a nijak se neviklá). Kousek za Křižatkami vyměníme červenou za modrou a vyrazíme směrem na Velkou Babu.Baby je směrem na sever také pěkná vyhlídka a kousek od ní se nachází Fabianovo lože (postel).

Zde se cesty jednotlivých tras rozchází. Trasa A pokračuje cestou necestou směrem na Kuchyňku. Odtud kolem památníku brdských partyzánů dojdeme na Dobříš.

Trasa z Baby dále na Dobříš je znázorněna na následující mapce (na tu první se mi už nevešla):

obrazek

Trasa A pravděpodobně bude na závěr zpestřena nočním pochodem, protože se asi setmí o dost dříve, než dorazíme na Dobříš. Proto by bylo dobré, aby účastníci této trasy si vzali pro jistotu s sebou baterku.

Odhadovaná délka trasy je asi 28 kilometrů.

Trasa B

Trasa B začíná stejně jako Trasa A. Teprve až na Velké Babě se rozchází a po modré značce se vydává kolem studánky Brdlavka do Hostomic na nádraží.

Odhadovaná délka trasy je asi 20 kilometrů.

Trasa C

Tato trasa je určena pro přijíždějící autem. Začíná ve vsi Běštín. Netvrdím, že je tam nějaké parkoviště, ale někde kolem návsi se zaparkovat dá – aspoň jsme to tak někdy před rokem se strýčkem udělali. Auto tam stálo celý den a nikomu to nevadilo.

Běštína trasa vede do kopce po žluté turistické značce směrem na Bezdědičky a dále na Smaragdové jezírko. Zde byste se měli setkat s účastníky zbylých tras. Dále je trasa stejná jako dvě předchozí až na Velkou Babu. Odtud se schází opět po žluté značce s kopce do Běštína, kde můžete osedlat svého ocelového oře na cestu domu.

Odhadovaná délka trasy je asi 15 kilometrů.

Časové informace

Tuto pozvánku, prosím, neberte za konečnou. Uvádím zde navrhované termíny konání výletu. Prosím, kdo má zájem, ať se mi ozve, kdy by se mu to nejlépe hodilo. Pokusím se najít co nejvhodnější termín. Pokud se mi ale někdo ozve, tak pouze závazně. Nechci složitě hýbat termínem a přizpůsobovat výlet někomu, kdo mi nakonec účast odřekne. Stojí mě to dost energie, tak prosím, zkuste si ze mě nedělat šoufky a chovat se jako někdo, na jehož slovo se dá spolehnout. Pokud si nejste jisti, že chcete na výlet jet, tak se radši ani neozývejte.

Termín

Osobně nejvíce preferuji termín 6. listopadu, což je neděle příští víkend. Taktéž je možná sobota 5. listopadu. Další dva možné dny jsou následující víkend (12. a 13. listopadu) a ještě se nabízí možnost využít státní svátek 17. listopadu (čtvrtek) – na tehle den bych ale ještě musel zkontrolovat, jak budou jezdit vlaky.

Odjezd a čas srazu

Odjezdy z Prahy jsou v zásadě možné dva. Díky debilitě Českých drah jsou pouze dva vlaky, které mají v Zadní Třebani přestup. První odjíždí v 6.34 ze Smíchovského nádraží a druhý v 9.34 ze stejného nádraží. Osobně bych preferoval první varinatu, protože ta podstatně sníží riziko nočního pochodu na konci Trasy A, ale chápu, že se ne každému chce na výlet vstávat v pět ráno. Proto prosím případné zájemce i o vyjádření k tomuto bodu, tzn. jak moc by jim vadila první varianta (platí i pro automobilisty, protože je na tomto čase závislý sraz u Smaragdového jezírka).

Odjezd automobilistů je plně v jejich režii. Jediné, co je potřeba dodržet, aby byli včas u Smaragdového jezírka. Počítejte, že cesta k jezírku vám z Běštína bude trvat aspoň hodinu (jsou to 3 až 4 kilometry). Tímto na vás apeluji, abyste na místě srazu byli včas. Až se nám na Trase A začne ztmívat, tak i čtvrthodina zpoždění může způsobit problémy.

Čas srazuSmaragdového jezírka je závislý na zvoleném času odjezdu vlaku z Prahy. Pokud bychom jeli tím prvním (6.34), sraz u jezírka by byl v 9.00, pro druhou variantu (vlak v 9.34) by byl ve 12.00.

Doprava

Jak už bylo naznačeno, doprava směrem tam je vlakem (kromě automobilistů). Cena za lístek by na skupinovku měla být pod 50,– korun.

Zpáteční doprava se liší podle tras. Trasa A odjíždí z Dobříše vlakem nebo autobusem, podle toho, v kolik na Dobříš dorazíme. Trasa B vlakem z Hostomic buď příměji tratí přes Zadní Třebáň nebo oklikou přes Lochovice, Zdice a Beroun. Autobusy odtud bohužel nejedou. Ceny lístků zpět by opět na skupinovky měly vyjít pod 50 korun.

Co s sebou?

Účástníkům Trasy B a Trasy C doporučuji, aby si s sebou vzali mapu; půjdou kus trasy sami. Účastnící Trasy A si ji brát nemusí, protože já ji s sebou mít budu. Trasy výletu se nachází na mapách Brdy a Rokycansko (číslo 34) a Hřebeny a Slapská přehrada (číslo 38).

Zbytek kapitoly je už poněkud omletý. Protože se však již blíží zima a navíc by, čistě hypoteticky, mohl jet někdo ne běžně se pohybující venku, sepíšu sem pár bodů, na které byste asi neměli zapomenout. Pokud někoho tato část nějak uráží, pravděpodobně není jemu určena a já se tímto omlouvám.

  • Dobré boty. To je základ. V sandálech, teniskách či jiných šílenostech si zničíte nohy. Navíc možná bude mokro a zima, nebo už může ležet sníh. Proto si vemte na nohy nepromokavé boty. A když jsem se zmínil o mokru, ať nikoho ani nenapadne jet v holinkách.
  • Teplé oblečení. Koneckonců bude začátek listopadu a nedá se ani vyloučit sněhová vánice. Pokud bude náhodou teplo, oblečení se dá dát do batohu, nebo uvázat k pasu. Pokud budete oblečeni málo, už to nijak nezachráníte. Velmi doporučuji si vzít i čepici, šálu a rukavice. Protože může pršet, vemte si s sebou nějakou nepromokavou bundu s kapucí. Pokud nemáte, tak pláštěnku.
  • Jídlo a pití. Jídlo si vemte na celý den a stejně tak i tekutiny (alko i nealko, jak kdo chce). Celá cesta vede výhradně lesem a hospody či jakékoliv jiné krámy se tam nevyskytují. První hospoda po cestě bude pro Trasu A až v Dobříši, pro Trasu BHostomicích a pro Trasu C asi nebude žádná (v Běštíně myslím nic není). To samé, co platí o jídle, platí pochopitelně i o cigaretách.
  • Doporučuji si doma odmotat trochu toaletního papíru. Nikdy nevíte, co vás cestou zastihne…
  • Kdo potřebuje, ať nezapomene na léky či toaletní potřeby (prášky, masti, tampony). Nějaká mast na ruce (např. Indulona) se hodí do zimy i pro ty, kteří normálně problémy nemají.
  • No, a samozřejmě peníze.

Termín příhlášek

Prosím každého, kdo chce jet, ať se mi ozve co nejdříve, pokud možno do konce pondělí. Potom bych upřesnil termín a dal vám vědět. Ozvat se mi můžete zde v komentářích, nebo mi můžete poslat vzkaz (viz. levý sloupec webu), nebo mi pošlete email, nebo mi SMSkněte.

Staon | 10.11.2005 Čt 22:54 | <<< trvalý odkaz >>> | tisk | 8 komentářů

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu

[1] reaguj
JARDA 29.10.2005 So 11:26

Ahoj Ondrasku info k vejletu je myslim naprosto vycerpavajici avsak dnes se jeste potykam s chorobou plicniho charakteru a pokud budu 6 jiz zdrav tak bdu v praci, ale muzu ti ric ze si to napsal tak poutave ze bych byl radsi na tom vejlete ;-)

[2] reaguj
Staon mejl web 29.10.2005 So 12:10

[1] JARDA : no, jak sis jistě přečetl, tak termín není pevně daný. Kynžálovi se to tenhle víkend taky nehodí, takž je možné, pokud to zkousnou další lidé, že by se jelo až další neděli (13. listopadu).

[3] reaguj
Beruška mejl 4.11.2005 Pá 10:51

Asi píšu pozdě, ale pokud se nejde tuto neděli, tak bych se třeba příští neděli 13. listopadu přidala.

[4] reaguj
JEDEME
Weed mejl 10.11.2005 Čt 23:20

Pocitej se mnou a s Kockou. 12.11. v 8:10… hmm ;)

[5] reaguj
ZuSka 11.11.2005 Pá 15:02

proc vsechny vylety organizujes tak daleko odsad? „:-i“

[6] reaguj
Staon mejl web 12.11.2005 So 19:32

[5] ZuSka : no, to bude asi tím, že jsem z Prahy. Ale možná bych taky mohl zkusit vymyslet něco kolem Pardubic. Máte tam něco zajímavého? :)

[7] reaguj
Jimi mejl web 12.11.2005 So 20:06

Staon: To ti nestaci ZuSka? „8-D :D

[8] reaguj
ZuSka 12.11.2005 So 20:14

jj, prijedte se podivat na ZuSku, je to zajimava pamatka :DDD

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Kolik je 3 x 5?
Odpověd: 237 nevím, ale násobení na reálných číslech tvoří komutativní grupu.

Autor vzhledu: Staon. Stránky jsou postaveny na redakčním systému RS2 (verze RC2).