Staonův svět - Začátek osmdesátých let - zlatý věk fantasy filmů?

Tak jsem tak brouzdal po Internetu a s překvapením jsem zjistil, že většina mých nejoblíbenějších fantasy filmů vznikla na začátku osmdesátých let.

Pro milovníka fantasy filmů by asi měl být za svatý považován rok 1981. Tehdy vzniklo hned několik filmových šlágrů v tomto oboru, které se určitým způsobem zapsaly do dějin kinematografie.

První, který asi není tak úplně čisté fantasy, je Indiana Jones: dobyvatelé ztracené archy (IMDB, CSFD). Kdo by neznal Harrisona Forda v jedné ze svých dvou nejslavnějších rolích jako archeologa dobrodruha.

Druhý film, který do fantasy už patří nepochybně, z tohoto roku je Souboj Titánů (IMDB, CSFD). Nádherná pohádka na motivy řeckých bájí o udatném synu boha Dia Perseovi, krásné Andromedě, pyšné královně Cassiopeie a spoustě intrik olympských bohů. Že triky působí poněkud zastarale? Rozhodně mi sedí podstatně víc, než současné počítačové kreace. Tohle byl film plný kouzel, ne něco, co zkoušelo simulovat realitu. No, a krása princezny Andromedy bývala také součástí i mých snů. Měl to ten Perseus kliku…

Další můj oblíbený film, který podle mě poněkud neoprávněně zapadl, je Drakobijce (IMDB, CSFD). Příběh země sužované drakem, loterie, ve které se losuje dívka, určená pro draka jako obídek, starý mocný čaroděj, který už nemá síly do oné země dojít, a jeho učně, který má velké a odvážné srdce a možná trošku větší ego. Pěkný film s temnou atmosférou a s, aspoň pro mě, dost překvapivou zápletkou (samozřejmě, když jsem to viděl poprvé).

A samozřejmě, tento rok vznikl jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Jak už možná můj předchozí příspěvek na blogu napovídá, je to Excalibur (IMDB, CSFD). Bezesporu nejlepší filmové zpracování artušovské legendy. Plné kouzel a mystiky. Film vlastnící neuvěřitelnou atmosféru. A několik dokonalých filmových scén, jako je meč vyjíždějící z vody nebo Artušova jízda do konečného boje skrz rozkvetlý třešňový sad hudebně podkreslený Carminou Buranou. Zkrátka úžasný film, ač jsem ho viděl už nespočetněkrát, vždy si ho rád zopakuji.

Dalším velkým počinem v oblasti fantasy je o rok mladší Barbar Conan (IMDB, CSFD). Dobře zvládnutý scénář, který z filmu nedělá jen bezduchou mlátičku, hlavní postava, která opravdu vypadá jako fantasy hrdina a navíc dokonalá hudba Basila Pouledrise. Že Arnie není příliš dobrý herec? Nevadí, tady je prostě sám sebou – pro něho dokonalá role. Podobně, jako Vašík NeckářOstře sledovaných vlacích je také jen sám sebou…

Tak a tím bych asi skončil svou dnešní sentimentální pouť fantasy filmy ze začátku osmdesátých let. Ale řekněte sami, přinesla v tomto žánru nějaká jiná doba takové množství klasik?

Staon | 27.12.2005 Út 01:24 | <<< trvalý odkaz >>> | tisk | 3 komentáře

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu

[1] reaguj
Jimi 27.12.2005 Út 09:08

No fakt pekne filmocky, na Suboji Titanov som vyrastal :-) Barbara Conana a Drakobijce som nevidel a Excalibur si nepamatam ale mari sa mi ze som ho videl… no kazdopadne 80. roky rulezzz nielen v hudbe ale aj vo filmoch :-)

[2] reaguj
Staon mejl web 27.12.2005 Út 15:54

[1] Jimi : určitě aspoň Excalibur stojí za to shlédnout :)

[3] reaguj
miira web 27.12.2005 Út 22:33

Pravdu díš, Staone, víc se k tomu asi nedá říct :]

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Kolik je 3 x 5?
Odpověd: 237 nevím, ale násobení na reálných číslech tvoří komutativní grupu.

Autor vzhledu: Staon. Stránky jsou postaveny na redakčním systému RS2 (verze RC2).