Staonův svět - Pro nové redaktory iHromu.

Tento článek je určen pro redaktory iHromu, což potenciálně může být kdokoliv, ale pokud je zde někdo, kdo ví docela určitě, že se nechce stát redaktorem iHromu, čemuž nevěřím, tak toto asi číst nemusí.

Sám osobně také nemám příliš rád nějaká pravidla a nechci příliš iHrom držet „železnou“ rukou. Nicméně přece jen je potřeba nějaká pravidla dodržovat, už jen proto, že sám nemám tolik času, abych stále něco po někom opravoval.

Heslo

Každému uživateli, když ho vytvářím, vyrábím nějaké úplně primitivní heslo. Po prvním přihlášení si, prosím, změňte heslo na něco rozumného svého! Pokud zjistím, že někdo si heslo nezměnil, tak mu účet zablokuji.

Po přihlášení máte na vršku stránky v modrém obdélníčku základní menu. Jedna z jeho položek, kterou má přístupnou každý, je Update uživatele. Pokud na ni kliknete, objeví se formulář, kde je možné si přenastavit heslo.

Publikování článku

V hlavním menu je také položka Editace článků. Na ni pokud kliknete, objeví se formulář, kde na vršku je možno si nechat vypsat již hotové články. O kousek níž jsou položky formuláře, pomocí kterých je možno vytvořit nový článek:

Titulek
Nadpis článku. Zobrazuje se na hlavní stránce i potom v detailu článku. Titulek je povinný.
Úvod
První odstavec článku, v jiných systémech též nazývany perex. Měl by obsahovat jakousi „upoutávku“ na celý článek a neměl by být příliš dlouhý. Také tato položka je povinná!
Hlavní text článku
Vlastní článek. Obsahuje vše podstatné a je zcela na vaší vůli, co v něm bude. Nicméně něco v něm být musí, proto je také povinný.
Téma
Zde se vybírá rubrika, ke které článek patří. Tuto položku si také zkontrolujte! Implicitně je zde nastaveno Elvis is back (je první v abecedě) a nedá se předpokládat, že budete všichni vždy psát o Elvisovi. Kdokoliv může psát do jakékoliv rubriky s výjimkou Sexuologické poradny. Ta je určena výhradně pro MUDr. Lačnou. Pokud má někdo nějaký nápad na jakoukoliv další rubriku, ať se mi ozve, já mu ji vyrobím.
Zdroj článku
Tato položka je nepovinná, označuje zdroj, odkud je zpráva přebraná. Obvykle tam vyplňujeme Kafemlejn press, iHrom press, nebo iHrom press agency. Případně ji necháváme prázdnou. Ale můžete si tam dát cokoliv. Poznámka pro Poradnu – zprávy v poradně jsou „vlastní výtvor odborníka“, proto by zdroj určitě neměly mít.
Slovní spojení odpovídající danému článku
Zde má být krátký seznam několika klíčových slov k danému článku. Např. pod článkem o Lochnessce na Máchově jezeře by mohlo být: Lochness příšera Máchovo jezero fotografie. Záleží to také na fantazii, ale tato položka je taktéž povinná, protože se jedná o velmi důležitou informaci pro internetové vyledávače, jake je Google, Yahoo, Morfeo, Seznam apod. a my přece chceme, aby nás lidé snadno našli, že?
Vydat článek
Toto zaškrtávátko umožňuje uložit do systému článek tak, že se neobjeví viditelný čtenářům. Pokud je zde zvoleno Ano, článek se po uložení zobrazí čtenářům, pokud je zde Ne, článek se pouze uloží. Je možno ho znovu najít a pokračovat v editaci v sekci Úprava článků nebo v sekci Redaktor. Je to šikovné pro uložení rozepsaného článku. Zaškrtávátko mají pouze ti, kdo mají právo publikovat, ostatním se systém chová, jakoby zde měli zaškrtnuto Ne a potvrdit publikování článku jim musí někdo jiný (no dobře, tím myslím já).

Ostatní položky nechte tak, jak jsou a bude to fungovat dobře.

Ještě jedna důležitá poznámka! Už se vyskytl dvakrát případ, kdy dotyčný si článek nejdříve napsal ve Wordu a následně pomocí Copy and Paste (kopírovat a vložit) přenesl do systému. Tak to, prosím, je zakázáno! Tímto způsobem se přenesou některé zvláštní znaky, které si tam Word strká, a následně systém velmi dobře zblbnou (především se jedná o uvozovky a trojtečky). Oprava může být dost náročná, tak mi, prosím, nepřidělávejte práci. Pokud si někdo chce článek napsat na svém počítači předem, doporučuji použít Notepad (Poznámkový blok) nebo nějaký podobný textový editor.

Formátování textu

Články, které se píší do systému jsou formátovány pomocí formátovače Texy. Zadává se mu textový vstup s určitou celkem intuitivní strukturou a on z toho vytvoří HTML. Základní pravidla, která vám asi budou stačit vypadají následovně:

  1. Odstavce se oddělují jednou prázdnou řádkou.
  2. Pokud chci něco dát do kurzívy, uzavřu to do hvězdiček.
  3. Pokud chci něco napsat tučně, uzavřu to dvojitých hvězdiček.
  4. Pokud chci zalomit text (např. verše v básničce), napíšu Enter a následující řádku začnu jednou mezerou.
  5. Text odkazu se dává do uvozovek a ihned za nimi následuje dvojtečka a v hranatých závorkách adresa odkazu.

Pro ukázku, kousek předchozího textu napsaného v Texy vypadá následovně:


**Ještě jedna důležitá poznámka!** Už se vyskytl dvakrát případ, kdy
dotyčný si článek nejdříve napsal ve "Wordu"((Onen známý program
firmy Microsoft)) a následně pomocí *Copy and Paste (kopírovat a
vložit)* přenesl do systému. **Tak to, prosím, je zakázáno!** Tímto
způsobem se přenesou některé zvláštní znaky, které si tam Word
strká, a následně systém velmi dobře zblbnou (především se jedná
o uvozovky a trojtečky). Oprava může být dost náročná, tak mi,
prosím, nepřidělávejte práci. Pokud si někdo chce článek napsat na
svém počítači předem, doporučuji použít *Notepad (Poznámkový
blok)* nebo nějaký podobný **textový editor.**

==Formátování textu

Články, které se píší do systému jsou formátovány pomocí formátovače
"Texy.":[http://www.texy.info/] Zadává se mu textový vstup s určitou
celkem intuitivní strukturou a on z toho vytvoří HTML. Základní pravidla,
která vám asi budou stačit vypadají následovně:

1) Odstavce se oddělují jednou prázdnou řádkou.
2) Pokud chci něco dát do kurzívy, uzavřu to do hvězdiček.
3) Pokud chci něco napsat tučně, uzavřu to dvojitých hvězdiček.
4) Pokud chci zalomit text (např. verše v básničce), napíšu
*Enter* a následující řádku začnu jednou mezerou.
5) Text odkazu se dává do uvozovek a ihned za nimi
následuje dvojtečka a v hranatých závorkách adresa odkazu.

Texy se samo stará o převod uvozovek podle našeho standardu, proto ve svém textu používejte pouze horní uvozovky a nesnažte se tam nějak procpat spodní (to je přesně to co, dělalo Copy and Paste z Wordu, viz. mé předchozí upozornění).

Pokud by si někdo chce dát práci a zjistit si, co všechno Texy umí, nalezne podrobný návod na na výše zmíněných stránkách http://www.texy.info/.

Trocha typografie

Publikování článků a jiných podobných věcí má u nás v republice typografická pravidla, dokonce je na to norma. Protože jsem už za ten týden a něco, co jsme iHrom spustili, viděl a opravoval několik chyb, zkusím je sem trochu sepsat:

  1. Interpunkční znaménka (tečky, čárky, středníky, otazníky a vykřičníky) se píší hned za poslední znak (před znaménkem není mezera) a za ním naopak mezera musí být. Kromě faktu, že to vypadá blbě, to má i technický důvod. Pokud by mezera před ním byla, při zobrazení je možné, že se text zalomí před znaménkem, takže může vzniknout např. čárka na začátku řádky, což vypadá extrémně blbě. Naopak, pokud by mezera za ním nebyla, tak prohlížeči neumožníte zalomit za znaménkem, což je ale zcela korektní místo, kde se text zalamuje.
  2. Text se vždy dělí na odstavce. Pro čtenáře není možné, aby četl jeden velký souvislý blok textu. Odstavce se dělí prázdnou řádkou (viz. výše). Také není možné odstavce nahrazovat zalomením, protože odstavce musí být od sebe opticky oddělené – buď volnou řádkou, jak to máme zatím my, nebo nějakým odsazením na první řádce. Pokud použijete pouze zalomení, tak je předchozí řádka ukončena většinou někde uprostřed, ale následující řádka je hned za tím a není odsazena. Výsledkem je optický paskvil.
  3. Uvozovky se píší bez mezer. Tzn. mezi uvozovkami a jejich obsahem není žádná mezera. Opět by se mohlo stát, že prohlížeč v tomto místě zalomí, takže by mohly být uvozovky na konci nebo na začátku řádku. Tedy, „toto je dobře“ a " toto je špatně. "
  4. Interpunkční znaménka na konci uvozovek se píší uvnitř. Pokud mám přímou řeč, konečné interpunkční znaménko se píše dovnitř uvozovek. Např.: „Toto je dobře.“ A naopak: „Toto je špatně“! Platí to i pro čárku, pokud je přímá řeč uvnitř věty. Například: „Bylo to fakt hustý,“ prozradil nám příznivec techna. Výjimkou z uvedeného je použití uvozovek pro ironii, či něco podobného. Tam se interpunkční znaménko píše za uvozovky. Např.: No, bylo to opravdu „moc pěkné“.
  5. Pro zvýraňování se v dnešní době elektroniky již nepoužívají velká písmena. Preferovaný způsob je použít tučné písmo nebo kurzívu. Pokud chci na něco položit důraz, píši to následovně: Je to opravdu nutné. Rozhodně nepoužiji: Je to OPRAVDU nutné. A rozhodně ale opravdu rozhodně nepoužiji: Je to O P R A V D U nutné! Toto je způsob z doby psacích strojů a umožní prohlížeči vesele zalomit text někde uprostřed slova.

Gramatika

Sem toho moc psát nebudu, sám s gramatikou celkem válčím. Ale zkuste psát co nejlépe. Minimálně si dávejte pozor na i/y, protože to hodně mlátí do očí. A není od věci se i zamyslet nad mě/mně. I to v některých případech může do očí hodně uhodit. Rozhodně, než článek publikujete, aspoň dvakrát si ho přečtěte.

Smajlící

Smajlíci, též nazývaní Emotikony, jsou ony známé „ksichtíky“, složené z dvojteček, pomlček, středníků a závorek, hojně používané v SMSkách, emailech a na blozích. Platí pravidlo, že jejich použití je naprosto nepřípustné pro jakékoliv veřejné publikování, a to i pro tak „seriózní“ časopis, jako je iHrom. Ve skutečnosti i na blogu by se měly používat velmi uvážlivě.

Název časopisu

Protože se v článcích občas vyskytuje i název našeho časopisu, tak uvádím správné psaní, tak jak jsem ho určil. Časopis se píše iHrom. Použití IHROM pouze v ojedinělých případech a se schválením redakční rady.

Staon | 7.1.2006 So 12:59 | <<< trvalý odkaz >>> | tisk | 4 komentáře

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu

[1] reaguj
Jimi mejl web 7.1.2006 So 16:17

Ja chcem byt tiez velky „redaktor“ :-))

[2] reaguj
Staon mejl web 7.1.2006 So 16:49

[1] Jimi : už máš v emailu info :)

[3] reaguj
dawon web 9.1.2006 Po 08:56

Že bych se stal taky redaktorem? Musím to promyslet :-D

[4] reaguj
Staon mejl web 9.1.2006 Po 23:19

[3] dawon : Nepromýšlej dlouho, taková životní šance se jentak nenaskytne. A aspoň bychom měli v kádru odborníka z branže :))

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Autor stránek Staonův svět se jmenuje?
Odpověd: Cornelius Latipus Staon

Autor vzhledu: Staon. Stránky jsou postaveny na redakčním systému RS2 (verze RC2).