Staonův svět - Ibbur, aneb Pražské mystérium

A opět jsem pokročil v plnění svého dlouhodobého plánu pro rozvoj vlastní osobnosti. Minule jsem jsem na závěr Baletománie viděl baletní komedii, tak teď, aby to bylo vyrovnané, jsem viděl baletní psycho :)

Ibbur je balet na motivy knihy Gustava Meyrinka Golem. Přiznávám, já jsem ji nečetl, ale po včerejším zážitku to rozhodně hodlám napravit. Tudíž netuším, jak se libreto liší od knihy.

Balet je o člověkovi, zde označovaný jako , který se momentálně léčí na psychyatrii. Všechno v jeho okolí se mu promítá do jeho vizí a snů. A ty rozhodně nejsou příliš optimistické. Primář se mu promítá jako modrý rabín Šemaja Hillel, zdravotní sestra jako rabínova dcera Mirjam, doktorka z kliniky se stává svůdnou a krásnou Angelinou, uklízečka z kliniky tou nejšpinavější pouliční šlapkou Rosinou. Nesdílný pacient se proměňuje ve zlého vetešníka Áarona Wassertruma, neúspěšného soka hlavního hrdiny v lásce k Angelině. Ve světě snů se stále kolem pohybuje hrdinovo druhé já, neboli On – Athanasius Pernath. A samozřejmě, nemůžeme zapomenout na Jakin a Boaz, dva principy značící dvě volby, dvě možnosti, dvě cesty. Jsou stále přítomny a hrají si s naším osudem.

Na začátku si a Athanasius Pernath ve vykřičené hospodě U Lojzíčka vymění kabáty. Tím se rotočí kolotoč snů a vizí, kde hlavní hrdina přestává rozeznávat sám sebe, stává se Pernathem občas transformovaným do Golema. Život mu stále zamíchávají tarotové karty a tajemný provaz, nebezpečně navádějící ke dvanácté tarotové kartě Viselce, která ovšem má místo pro oběšeného volné.

Prostě psycho, moc se mi to líbilo :)) K tomu všemu moc hezká choreografie, krásná a dokonale atmosféru vystihující hudba, kterou složil Zbyněk Matějů (osobně jsem tohle jméno nikdy neslyšel, ale já jsem kulturní barbar). A co mne uchvátilo asi nejvíc, je scéna prof. Jana Duška. Tmavý špinavý dům v Hampejznické ulici, kouzla se světly, podle potřeby odhalující jednotlivé byty a vetešnický krámek. Lahůdka.

Pokud chcete vidět něco neobyčejného, hodně tohle představení doporučuji. I když asi těžko většina z nás (včetně mně) pochopí kabalistickou symboliku, kterou je Ibbur plně prostoupený, určitě zůstane krásný zážitek z doteku tajemna, které na vás z jeviště dýchá.

Staon | 16.1.2006 Po 19:11 | <<< trvalý odkaz >>> | tisk | 0 komentářů

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Kolik je 3 x 5?
Odpověd: 237 nevím, ale násobení na reálných číslech tvoří komutativní grupu.

Autor vzhledu: Staon. Stránky jsou postaveny na redakčním systému RS2 (verze RC2).