Staonův svět - Mlýn na ponorné řece

Předevčírem jsem náhodně sáhl do knihovny, co jsem podědil po babičce, a vytáhl si Mlýn na ponorné řece.

Celkem útlá knížečka, autorem je Alfred Technik. Osobně jsem to jméno slyšel poprvé, ale já jsem kulturní barbar.

Román je nádherný baladický příběh z 18. století z Moravského krasu mlynáře Shořalého, který je potomkem starého samotářského rodu, který víc než na tomto světě žije v podzemí v krasových jeskyních. Shořalí si žili vždy spíš pro sebe a lidé toho, co neznají, se bojí. Tak rod přežil několik pogromů, stále si však žárlivě střeží své podzemní bohatství, které, jak na začátku říká otec hlavní postavy, patří jen jim.

Nádherný příběh vypráví příběh cesty mlynáře Jana od samoty a temného podzemí k dennímu světlu a teplu lidské společnosti. K přátelství a lásce. Cesty se šťastnými vyhlídkami, i přesto že vede trním okolní nesnášenlivosti, pověr a předsudků. A když na závěr velká voda strhne starý temný mlýn, už to vlastně ani není škoda.

Je to moc krásná knížka a patří do toho druhu magnetických. Ze středy na čtvrtek jsem spal jen čtyři hodiny, protože mi „pořád zbývalo už jen trochu stránek“ a skončil jsem ve tři ráno. Pokud byste si chtěli přečíst něco, co potěší duši, zkuste tuhle knížku. Mně se moc libila.

Podle řečí na obálce byl román zfilmovaný pod názvem Ďáblova past. Viděl ho někdo? Nevíte jaký je?

Staon | 17.2.2006 Pá 23:14 | <<< trvalý odkaz >>> | tisk | 16 komentářů

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu

[1] reaguj
Jimi mejl web 18.2.2006 So 09:46

Nenudis sa ty tak trochu? :-)) Ja citam iba totalne bestsellery (a.k.a. HP a Da Vinciho Kod)… a to mame v rodine kniziek na stovky… ak nie tisice :-)

[2] reaguj
Staon mejl web 18.2.2006 So 10:54

[1] Jimi : To je dost škoda, nemyslíš?

[3] reaguj
miira web 18.2.2006 So 11:20

Alfred Technik? To musí být pseudonym, tohleto :D

[4] reaguj
Jimi mejl web 18.2.2006 So 12:26

[2] Staon : No skoda to mozno je, ale ja nemam silu sa prekonat a zacat nejaku knihu citat… na Da Vinciho Kod som sa chystal cca 3 mesiace a potom som to precital za 3 dni :-)) [3] miira : Mozno to napisal Alfred Nobel, ten mal k technike docela blizko :D

[5] reaguj
Staon mejl web 18.2.2006 So 12:50

[3] miira :, [4] Jimi :: No, já si to jméno nevymyslel :) A pseudonym to snad taky nebyl. Zřejmě to byla celkem známá postavička s neobyčejným záběrem. Vystudoval Geodézii, pracoval pro Český rozhlas, v sedmdesátých letech byl proděkanem na fakultě žurnalistiky. Zúčastnil se výstavby sítě rozhlasových a televizních vysílačů :))

[6] reaguj
Ďáblova past
Historik 27.2.2006 Po 16:12

Je to skvělý film. Doporučuji na 100 % shlédnout. Dokonale vystihnutá atmosféra doby, mocný reálný příběh, vynikající obsazení (role doslova šité na míru).

[7] reaguj
ivka 27.2.2006 Po 20:04

Ja ten film videl a je super, cekam az bude v TV abych si jej zdigitalizoval. Pokud jsi takto ladeny doporucuji ti napr. film Udoli vcel.

[8] reaguj
Staon mejl web 1.3.2006 St 22:24

[6] Historik :, [7] ivka : rád bych se koukl, ale kde to sehnat :'( Snad to někdy dá ČT.

[9] reaguj
Jimi mejl web 1.3.2006 St 22:31

[8] Staon : Mozno by si sa tam mal primluvit ako byvaly vynikajuci zamestnanec :D

[10] reaguj
zebra mejl web 7.9.2006 Čt 21:27

Knížku jsem bohužel nečetla, ale film je výbornej. Můj nejoblíbenější film od Vláčila. V telce byl cca před čtyřmi lety ve filmovém klubu. Každopádně doporučuju.

[11] reaguj
Dablova past
Ivan 31.1.2007 St 19:58

jo, ja videl i cetl a je to fakt dobry. doporucuju :-)

[12] reaguj
Rarach 19.12.2007 St 20:12

Tuto knížku jsem měl doma,moc se mi líbila,až jsem ji jednou půjčil „kamarádovi“a ten ji někde zašantročil.Nemohu ji nikde sehnat,škoda,chtěl bych si ji znova přečíst.

[13] reaguj
Kniha
Věra mejl 25.6.2008 St 08:09

Kniha je výborná, film jsem neviděla.

[14] reaguj
ano
eva 17.9.2011 So 13:31

Je mi 63. nejdřív jsem asi ve 12–14 letech viděla několikrát film Ďáblova past, který na mě zapůsobil velmi tajemně, i svou mnohovýznamovitostí. Pak jsem teprve četla knihu, tenkrát se mi film zdál o kousek leší, je moc pěkně udělaný. hraje tam Vít Olmer a myslím? Hana Chadimová. V našem dětsvtí stálo kino 2-š koruny a nebyla televize, takže jsme do kina chodili i dvakrát týdně. Přesto si z té spousty filmů tento film pamatuji dodnes, stejně tak jak film Bílá hříva a pár dalších.

[15] reaguj
Jaroslav Cír mejl 15.4.2013 Po 13:02

Souhlasím s panem Stárkem, je to velmi poutavé čtení. Sám ji totiž vlastním a také jako pan Stárek jsem ji přečetl jedním dechem.Viděl jsem i filmové zpracování,které se ale od knihy dost vzdalovalo.Jinak pokud by tato kniha byla ještě někde k sehnání doporučuji ji zájemcům kpřečtení.

[16] reaguj
Vera Nika
Věra Kučerová mejl 28.8.2014 Čt 21:41

Knížku jsem si půjčila z knihovny poté, co mě na ni upozornil článek autora Toulek českou minulostí (autor byl jeho profesorem) v časopise Týden. Na film Ďáblova past podle ní natočený si matně vzpomínám a škoda, že ho nedávají častěji (zatímco jiný škvár TV protáčí často třeba desetkrát po sobě), byl moc působivý. Knížka je poutavá, ale přece jen umělecky ne úplně na výši. Oceňuji znalost prostředí a geologie autora – koneckonců to studoval. Docela ráda bych zjistila, jak a z čeho čerpal, zda má příběh opravdu své racionální historické jádro – co je pravda a co je fabulace. Také – kde přesně mlýn stál? Na internetu různé zdroje uvádějí dvě různá místa – jednak u Holštejna na Bílé vodě, která skutečně mizí do podzemí a přechází do Punkvy, a jednak na Jedovnickém potoku u Rudického propadání (ale tam není žádná ponorná řeka). Asi napíši na Město Blansko, zda nevědí něco bližšího. Také by mě zajímalo, která propast je myšlena propastí v románu? Zda to je skutečně Macocha nebo nějaká jiná z menších okolních propastí.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Matfyz je sbírka čeho?
Odpověd: naprostých cvoků malých červených kulatých kostiček

Autor vzhledu: Staon. Stránky jsou postaveny na redakčním systému RS2 (verze RC2).