Staonův svět - Jsou Američané opravdu blbí?

Na Američany je u nás zvykem se dívat jako na národ blbečků. Osobně se většinou snažím takovémuto zobecňování nepodlehnout, ale občas to prostě nejde…

Stránky Bad Human Factors Designs se zabývají pro používání lidmi špatně navrženými věci. Když vynechám fakt, že stránky samy o sobě zrovna kritéria přístupnosti moc nesplňují, obsahují spoustu zajímavých věcí. Je tam ovšem několik věcí, které opravdu nutí považovat Američany poněkud duševně méněcenné :)

Jak otevřít zubní pastu

Co se může stát, když Američan v letadle dostane tubu zubní pasty, která má hrdlo zavařené tenkým plíškem, aby snadno nemohla vytéct? No, bude mačkat tubu v domnění, že plíšek praskne, tak dlouho, až praskne tuba. :)) Prý si nešiml, že z druhé strany víčka je hrot, kterým by šel plíšek probodnout. Nějak mi není jasné, kde jinde by ten hrot měl být. Už jste někdy viděli tubu lepidla (Bílá lepící pasta, Canagon, různé vteřinovky), která by tento hrot měla někde jinde? :))) Ale pro Američany by bylo potřeba na tu asi tak dvoucentimetrovou tubu se zubní pastou na jedno použití napsat podrobný návod, nejlépe ve formě komiksu. Ale už netuším, kdo jim dá návod, jak používat lupu, aby to mohli přečíst :)

Tohle není mušle, sem nemočte

Nevím jak v Americe, ale v Evropě je zvykem, že mušle na pánských záchodech jsou umístěné ve vhodné výšce. V některých starších instalacích nalezneme ještě žlaby na zemi, ale vždy je před tím zeď s úpravou tak, aby jisté vylučované tekutiny mohly stékat.

Pod touto skutečností si nedokážu představit, že bych si mohl mušli splést s umyvadlem na hadry a mopy (samozřejmě myslím za střízliva). Osobně jsem záchody s touto výbavou již viděl a ani jednou mě nenapadlo, že bych do toho mohl močit. Místo změny designu bych doporučil na amerických školách zavést předmět „Jak a kam močit ve dvaceti lekcích.“ :))

Vyhladovělí kostlivci na přechodové lávce

A přichází můj nejoblibenější. Představte si dvě budovy. Ty jsou spojené přechodovou lávkou, která ja na obou stranách zakončena dveřmi. Přijde běžný Američan, chytne za kliku (spíš madlo v tomto případě), zatáhne za ni a otevře dveře. Projde, dveře se za ním zavřou a on dorazí ke druhým dveřím. Chytne za kliku, zatáhne a ono nic. „Inu,“ řekne si, „je asi zamčeno,“ udělá čelem vzad a vrátí se k prvním dveřím. Zatáhne za kliku a ono nic. Zůstal v pasti na přechodové lávce!

Dále si to už jen představuji. Teprve až po několika dnech dorazí speciálně školený pracovník záchranné služby, hladem umírající, osamělý Američan na přechodové lávce s překvapením zjistí, že ty dveře nejsou „lítačky“ a stačilo na ně zatlačit.

Návrh řešení: každého nového zaměstnance proškolit ve speciálním kurzu „Některé dveře se otevírají jen na jednu stranu.“

Mimochodem v Čechách se tohle nemůže stát. Viděl návštěvníky našich tanečních, jak postupně „zaverglují“ dvěma dveřmi tak, že se barák otřásá v základech, a teprve u těch třetích s ohromným nápisem Vchod se jim podařilo vejít :))

Staon | 9.4.2006 Ne 17:02 | <<< trvalý odkaz >>> | tisk | 2 komentáře

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu

[1] reaguj
Incik 9.4.2006 Ne 18:59

No, co říct jinýho, než ani strýček Sam není ve všem dokonalý :-))

[2] reaguj
Ben mejl web 9.4.2006 Ne 20:10

To je masakr, celkem jsem se zasmál… :) Vidím toho amíka chudáka, uvízlého mezi dveřmi.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Matfyz je sbírka čeho?
Odpověd: naprostých cvoků malých červených kulatých kostiček

Autor vzhledu: Staon. Stránky jsou postaveny na redakčním systému RS2 (verze RC2).