Staonův svět - Stav tisku pro panel Gnome2

Stav tisku pro panel Gnome2

Drobný úvod

Poté, co jsem si horko těžko nainstaloval Gnome 2.4, jsem byl úplně nadšený. Gnomeské prostředí se od jedničkových verzí neuvěřitelně zlepšilo a všechno, co mě na jedničce vadilo, tady fungovalo. Jediné co mi scházelo, byla taková ta drobná tiskárnička, která se vám ve Windows otevře v SysTrayi, pokud tiskárna něco tiskne. Hledal jsem a hledal a nic jsem nenašel. Nakonec jsem se rozhodl, že si applet napíši sám a výsledek mého snažení máte na této stránce.

Applet sleduje stav tiskového systému CUPS. Pokud pro tisk používáte jiný systém, tak bohužel tento program není pro vás.

Animace tisku je sestavena z šesti obrázků a sedmý obrázek je určen pro klidový stav. Pokud by se někomu nelíbila mnou vytvořená tiskárna (ani bych se nedivil), není příliš problém obrázky nahradit vlastními. Pokud byste tak chtěli učinit, vytvořte obrázky, aby měly jeden rozměr velký 12, 13, 25, 37, 49, 65 nebo 81 pixelů. Který rozměr to má být, je dáno orientací panelu, na který chcete applet umístit. Pokud je panel vodorovný, jedná se o výšku, pokud je panel svislý, je to šířka. Rozměr zvolte nejbližší nižší nebo rovný velikosti panelu. Pokud uděláte obrázky v jiném rozměru, nic se neděje, jen vám ho to zmenší či zvětší na jeden z výše uvedených rozměrů, čímž se trochu rozmaže.

Instalace

Instalace je velmi jednoduchá:

  1. Stáhněte si instalační balík.
  2. Poté ho rozbalte: gunzip -c print_status_applet-1.0.tar.gz | tar xvf -
  3. Následně spusťte skript configure. Implicitně se applet instaluje do adresářové struktury v adresáři /usr/local. Většina distribucí však mívá software nainstalován v adresáři /usr, proto je vhodné spustit configure s následujícím přepínačem: ./configure --prefix=/usr
  4. Dále applet zkompilujte příkazem make
  5. Poslední krok je instalace appletu. Instalace se provádí příkazem make install a je potřeba ji provést s oprávněním administrátora.

Na panel applet následně dostanete stiskem pravého tlačítka myši na panelu, v menu zvolíte Přidat na panel-Nástroje-Stav tisku a máte tiskárničku na panelu :-) Pokud by se v menu tahle volba neobjevila, bude možná potřeba restartovat Gnomea (mělo by stačit se přihlásit a zase odhlásit). Pokud ani to nezabere, tak jste pravděpodobně nastavili špatný prefix při kompilaci a definiční soubor se nenachází tam, kde by měl být.

Závislosti

Pro kompilaci appletu jsou potřeba develop části následujících knihoven:

  • libcups verze 1.1.20
  • glib verze 2.0
  • gtk+ verze 2.1
  • libpanel verze 2.0

Pozor!! Potřebujete verzi libcups aspoň 1.1.20. Nižší verze má chybu a funkce cupsFreeJobs nekorektně uvolňuje paměť. Výsledkem je, že po nějaké době vám applet zabere veškerou volnou operační paměť :-)

Stažení

  1. Instalační balík (zdrojové kódy)
Autor vzhledu: Staon. Stránky jsou postaveny na redakčním systému RS2 (verze RC2).